Loading...
پرونده خبری

ایران در قطر حماسه ورزشی خلق می کند؟

دیدار تیم های فوتبال قطر و ایران در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی امشب از ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه در ورزشگاه دوحه برگزار خواهد شد. شاگردان کی‌روش سه‌شنبه شب برای کسب سومین پیروزی در گروه اول به مصاف قطر می‌روند. همچنین ملی‌پوشان ایران در صورت برتری مقابل قطر ضمن امیدوار شدن به صعود در هفته‌های پایانی، در این گروه 10 امتیازی خواهند شد.

امشب تیم ملی فوتبال ایران در دیداری حیاتی و سرنوشت ساز از سری بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در دوحه با تیم فوتبال قطر دیدار می‌کند.

شرایط تیم ملی فوتبال ایران چندان مساعد نیست. غیبت اشکان دژاگه و مهرداد پولادی به‌خاطر مصدومیت و کنارگذاشتن مهدی رحمتی و هادی عقیلی به‌دلایل انضباطی از مشکلات اصلی آقای کی روش در این دیدار حساس است.

عملکرد تیم ملی از زمانی که کارلوس کی‌روش مسئولیت آن را بر عهده گرفته، با انتقادهای فراوانی روبرو بوده است.کندی پیشرفت تاکتیکی و کمبود روحیه تیمی در تیم ملی مشهود است. شاید نبود فردی آشنا به فرهنگ و شخصیت بازیکنان ایرانی در کادر فنی یکی از دلایل اصلی این موضوع باشد.  اضافه شدن نیلو وینگادا به‌عنوان مشاور آقای کی روش خبر خوبی برای فوتبال ایران در آستانه این دیدار مهم بود.

شناخت خوب وینگادا از فوتبال کشورهای عربی و تجربه کار در فوتبال ایران می تواند کمک خوبی برای آقای کی روش از لحاظ فنی باشد. اما حضور یکی از بازیکنان تازه بازنشسته شده فوتبال که از تجربه بین المللی بالایی نیز برخوردار است به‌عنوان رابط کادر فنی و بازیکنان در تیم ملی لازم به نظر می‌رسد. مهدی مهدوی کیا می‌توانست در این مقطع بهترین گزینه برای این کار باشد و همان نقشی را به‌عهده بگیرد که گری نویل در تیم ملی انگلستان ایفا می‌کند.

در بازی پیش رو صرف نظر از مسائل تاکتیکی موضوعی که می‌تواند تاثیر فراوانی در نتیجه بازی داشته باشد آمادگی روانی بازیکنان تیم ملی در این دیدار حساس است. با توجه به اینکه بازیکنانی مثل مهدوی کیا تجربه چنین بازی‌های سرنوشت سازی را داشته اند، می‌توانند کمک شایانی برای تیم ملی در این مقطع باشند.

حفظ یکپارچگی تیمی و تبدیل استرس ناشی از این بازی به انگیزه ای مضاعف از مسائلی است که کادر فنی باید در نظر داشته باشد چرا که تجربه نشان داده است که بازیکنان ایران در زمان‌هایی که از انگیزه خاصی برخوردار باشند می توانند نتیجه بازی را تغییر دهند.

نگاهی به آرایش احتمالی تیم ملی فوتبال ایران در بازی با قطر:

ایران با سیتم ۳-۳-۴ در زمان حمله و ۱-۴-۱-۴ در زمان دفاع بازی خواهد کرد که بر مبنای این سیستم آرایش احتمالی تیم ملی این چنین خواهد بود.

دروازه‌بان:

به احتمال فراوان رحمان احمدی دروازه بان ایران در این بازی است. با توجه به مشکلات مهدی رحمتی و غیبت بحث برانگیز دانیال داوری در این دیدار رحمان احمدی باید نشان دهد که اعتماد کی‌روش به او بی سبب نیست و این میدان بهترین فرصت برای این دروازه بان باتجربه است تا با نمایشی دلپذیر نام خود را به‌عنوان یکی از تاریخ سازان فوتبال ایران به ثبت برساند.

خط دفاع:

پژمان منتظری و سید جلال حسینی مدافعان مرکزی ایران در دوحه خواهند بود. خلفان ابراهیم مهاجم تند و تیز قطر که به مارادونای این کشور معروف است خطرناک‌ترین بازیکن این تیم در خط حمله است که سرعت بالایی دارد.

در بازی قبلی تیم ملی مقابل کویت مدافعان مرکزی ما نشان دادند که در مقابل بازیکنان سرعتی ضعف‌های فراوانی دارند. در این بازی این دو باید سعی کنند کمتر در موقعیت تک به تک با این بازیکن قرار گیرند زیرا خلفان ابراهیم نشان داده است به‌راحتی می‌تواند از بازیکن مستقیم خود عبور کند.به احتمال فراوان خسرو حیدری در دفاع راست قرار می‌گیرد. حیدری به‌تدریج به بازیکنی باتجربه تبدیل شده است.

او در این دیدار باید بسیار هوشمندانه عمل کند حضور به موقع در زمان حمله و ارسال‌های درست در محوطه جریمه قطر می‌تواند از ابزارهای اصلی ایران برای رسیدن به گل باشد. حیدری نباید فراموش کند که قاسم برهان دروازه بان قطر با توجه به فیزیک بدنی مناسب می‌تواند تمامی ارسال‌ها به محوطه شش قدم را مهار کند. اما ارسال به منطقه‌ای بین نقطه پنالتی و شش قدم و دور از دستان برهان می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد به مانند گل اول کره جنوبی در سئول که از این طریق بدست آمد. در جناح چپ با مصدومیت پولادی، پژمان نوری و احسان حاج صفی بیشترین شانس را در این پست خواهند داشت.

با توجه به استراتژی تیم ایران در بازی‌های پیشین و نقش بیشتر مدافع چپ ایران در کارهای دفاعی امیر حسین صادقی بهترین گزینه در این جناح است. شناخت خوب این بازیکن از نوع بازی پژمان منتظری و خسرو حیدری نیز یکی دیگر از برتری های این بازیکن نسبت به دیگران است.

خط هافبک:

جواد نکونام، مجتبی جباری و در صورت آمادگی آندرانیک تیموریان خط هافبک سه نفره تیم ملی را تشکیل می دهند. اگر ایران می‌خواهد در این مسابقه به پیروزی برسد نقش مجتبی جباری در میدان باید پر رنگتر از پیش باشد. جباری به‌عنوان بازیکن بازی‌ساز در پشت تک مهاجم انجام وظیفه می‌کند، او باید با پاس‌های دقیق و ایجاد موقعیت برای قوچان نژاد ضریب قدرت خط حمله ایران را افزایش دهد.

جواد نکونام به‌عنوان یکی دیگر از بازیکنان بازیساز در جلوی خط دفاعی ایران تاکتیک مورد نظر تیم ملی را اجرا می‌کند. او باید با تجربه بالای خود سرعت تیمی ایران را تنظیم کند و با بازیسازی از یک سوم خط دفاعی ایران بازی را در اختیار بگیرد. در این بین نقش آندرانیک تیموریان بسیار مهم و حیاتی است اگر تیموریان در شرایط مناسب باشد می‌تواند برگ برنده ایران در این بازی باشد.  تیموریان بیشتر به‌عنوان بازیکن تخریبی در میانه میدان عمل می‌کند اما با توجه به تعداد کم بازیکنان ایران در محوطه جریمه حریفان حضور به موقع او در زمان حمله میتواند کمک فراوانی به روند تیم ملی کند.

خط حمله:

به احتمال زیاد رضا قوچان نژاد، مسعود شجاعی و محمدرضا خلعتبری سه مهاجم تیم ملی ایران در این بازی خواهند بود. قوچان نژاد در پیشانی خط حمله نقش تک مهاجم را ایفا می‌کند او باید با حرکت مداوم خود  کانال‌هایی را در بین مدافعان قطر ایجاد کند تا دیگر بازیکنان بتوانند از این فضاها استفاده کنند. نقش قوچان نژاد در بازی گرفتن از هافبک‌ها و دیگر مهاجمان بسیار مهم و ضروری است او باید با قدرت حفظ توپ خود زمان لازم را در اختیار دیگر بازیکنان ایران قراردهد تا خود را به خط حمله برسانند.

شجاعی و خلعتبری مهاجمان کناری ایران خواهند بود. حضور به موقع در دفاع و حمله از وظایف اصلی این دو بازیکن است آنها باید تمامی توان بدنی خود را بکار گیرند. در صورت خستگی بازیکنان دیگری مثل حاج صفی و یعقوب کریمی می‌توانند جانشین خوبی برای آنها باشند.

پیروزی در این دیدار می‌تواند شانس حضور مستقیم ایران در بازی‌های جام جام جهانی برزیل را تا حدود زیادی افزایش دهد.

کادر فنی تیم ملی نباید به نتیجه ای کمتر از پیروزی راضی باشد، تیم ملی قطر از ساختار دفاعی خوبی برخوردار است اما خط دفاعی این تیم نشان داده است در صورتی که تحت فشار قرار گیرد از استحکام لازم برخوردار نیست وبه همین دلیل فشار از خط دفاعی این تیم و جلوگیری از بازیسازی در خط دفاع می‌تواند آنها را زمین گیر کند.

قطر نیز نیاز مبرم به پیروزی دارد شاید کادر فنی تیم ملی به سیستم ضد حمله روی بیاورد که در این صورت سرعت زیاد بازیکنان ایران در زمان ضد حمله می‌تواند یکی دیگر از برنامه های ایران برای رسیدن به پیروزی باشد که نقش هافبک‌های ایران بسیار مهم و حیاتی است.

از همین گروه تیم ملی لبنان در دیداری حساس از کره‌جنوبی میزبانی خواهد کرد.  تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی در گروه اول رقابت‌ها با یک بازی کمتر نسبت به سایر تیم‌ها در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

نتایج تمام نتایج دو تیم را در یک نگاه مرور می‌کنیم:

*سال 1367 (جام ملت‌های آسیا - دوحه) ایران 2 – قطر صفر

*سال 1375 (دوستانه – تبریز) ایران 2 – قطر صفر

*سال 1375 (دوستانه – دوحه) ایران یک - صفر قطر

*سال 1376 (مقدماتی جام جهانی 98 – تهران) ایران 3 – قطر صفر

*سال 1376 (مقدماتی جام جهانی 98 – دوحه) ایران صفر – قطر 2

*سال 1379 (دوستانه – دوحه) ایران 2 – قطر یک

*سال 1380 (دوستانه – دوحه) ایران یک - قطر 2

* سال 1381 (دیدارهای غرب آسیا – کویت) ایران 2 - یک قطر

*سال 1382 (مقدماتی جام جهانی 2006 – تهران) ایران 3 – قطر یک

*سال 1383 (مقدماتی جام جهانی 2006 – دوحه) ایران 3 قطر 2

*سال 1386 (دوستانه – دوحه) ایران یک – قطر صفر

*سال 1386 (دوستانه – دوحه) ایران صفر - قطر صفر

*سال 1387 (جام غرب آسیا – تهران) ایران 6 – قطر یک

ایران - قطر *سال 1387 (دوستانه – دوحه) ایران یک – قطر صفر

*سال 1388 (دوستانه – دوحه) ایران 2 – قطر 3

*سال 1389 (دوستانه – دوحه) ایران صفر – قطر صفر

*سال 1390 (مقدماتی جام جهانی 2014 – دوحه) ایران یک - قطر یک

*سال 1390 (مقدماتی جام جهانی 2014 – تهران) ایران 2 - قطر 2

*سال 1391 (مقدماتی جام جهانی 2014 – تهران) ایران صفر - قطر صفر

*سال 1392 (مقدماتی جام جهانی 2014 – دوحه) ایران ؟ - قطر؟

**هشتمین رویارویی در راه جام جهانی:

هرچند که در 7 دیدار گذشته تیم ملی ایران با 3 پیروزی و 3 تساوی عملکرد بهتری را به ثبت رسانده اما در مقابل تک باختی که در کارنامه رویارویی دو تیم در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به ثبت رسیده را به سختی می‌توان فراموش کرد.

ایران در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه در حالی در هفته آخر مرحله گروهی مقابل قطر قرار گرفت که با یک تساوی هم صعود به جام جهانی را جشن می‌گرفت، اما ملی‌پوشان ایران در یک بازی انتقادآمیز و ضعیف به سرمربیگری محمد مایلی کهن، بازی را در خانه حریف با نتیجه 2 بر صفر واگذار کردند تا ضمن برکناری سرمربی تیم ملی، صعود به جام جهانی فرانسه نیز از مسیری دشوار ممکن شود.  از سوی دیگر 6 امتیاز ناشی از دو پیروزی مقابل قطر در راه رسیدن به جام جهانی 2006 آلمان، کمک شایانی به تیم ملی ایران کرد.